Jak inwestować w nieruchomości ?

Według międzynarodowych badań jedna czwarta inwestorów woli inwestować w nieruchomości. Jest to segment rynku, w którym nie ma wysokiego ryzyka i oczekiwany jest stały dochód. Zastanów się, jak inwestować w nieruchomości i jakie metody inwestycyjne gwarantują zysk.

Plusy, minusy i zagrożenia

Chcąc zwiększyć swój kapitał należy preferować długoterminowe instrumenty inwestycyjne, które nie tylko zapewnią stabilne zyski, ale także będą chronione przed czynnikami zewnętrznymi, w tym inflacją.

Stabilną opcją inwestycyjną jest sektor nieruchomości.

Korzyści z inwestycji w nieruchomości:

 • Otrzymywanie długoterminowego zysku przy wynajmie obiektu.
 • Dostępność inwestycji, względna łatwość rejestracji transakcji.
 • Płynność nieruchomości zapewniająca zachowanie i wzrost zainwestowanych środków.
 • Szeroka gama odpowiednich opcji inwestycyjnych.

Jednak są też wady:

 • Popyt na nieruchomości jest proporcjonalny do koniunktury w kraju. W czasie kryzysu zyski zmniejszą się.
 • Wysoka cena nieruchomości.
 • Niestabilność popytu na mieszkania w małych osiedlach.

Koszty utrzymania, media, naprawy, ulgi podatkowe.

Mogą również wystąpić sytuacje siły wyższej. Kategoria cenowa nieruchomości spadnie z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Obejmują one:

 • szybkie niszczenie środowiska,
 • pojawienie się szeregu ognisk niestabilności społecznej,
 • budowa pobliskich obiektów przemysłowych i autostrad.

Jak bardzo inwestowanie w nieruchomości jest korzystne ?

Popyt na nieruchomości jest stabilny, a cena za metr kwadratowy stale rośnie. To sprawia, że jest to najbardziej atrakcyjna inwestycja. Zdaniem ekspertów inwestycje w ten sektor gospodarki są mniej ryzykowne w porównaniu do handlu na giełdach, inwestowania w start-upy czy zakładania firmy.

Analitycy zidentyfikowali wzór: im większe miasto, tym bardziej opłaca się inwestować w nieruchomości. Wynika to z popytu na przestrzeń życiową, niewielkich wahań cen obiektów. Dlatego zaleca się inwestowanie oszczędności w duże osady o wysokim poziomie aktywności biznesowej.

W jakie nieruchomości opłaca się inwestować

Korzyści inwestycyjne bezpośrednio zależą od wybranej metody. Konieczna jest analiza rynku i identyfikacja obiecujących obszarów pod inwestycje.

Nieruchomości mieszkalne

Kupno nieruchomości mieszkalnej to opcja o niskim ryzyku dla inwestorów prywatnych. Możesz zarabiać na kilka sposobów:

 • kupowanie nieruchomości do odsprzedaży po zawyżonej cenie;
 • zakup na wynajem (długoterminowy lub krótkoterminowy).

Możesz zainwestować zarówno w mieszkania drugorzędne, jak i zakup mieszkania w nowym budynku. Aby wybrać opłacalne opcje w nowych budynkach, możesz skorzystać z bazy danych nowych budynków w dowolnej części Polski.

Autor

Możliwość komentowania została wyłączona.