Co lepiej kupić – szeregówkę czy dom ?

Zakup nieruchomości może okazać się jedną z najważniejszych decyzji w życiu, której nie należy podejmować pochopnie. Warto określić swoje wymagania, potrzeby, a także zasób finansowy – wówczas podjęcie decyzji o zakupie domu lub szeregówki jest znacznie prostsze.

Zalety szeregówek

Szeregówki to domy, które są tańsze niż wolnostojące obiekty – niekiedy nawet o 100-200 tysięcy złotych. Zwykle mają niewielkie działki, ale mimo tego, że stoją w szeregu, ich powierzchnia może być bardzo zróżnicowana. Wnętrza nie różnią się od zwykłych domów, mimo że w szeregówkach okna są zlokalizowane wyłącznie od frontu i tylnej ściany budynku. Zaletą szeregówek są niższe koszty ogrzewania, ponieważ domu sąsiadują między sobą ścianami, a więc łatwiej jest utrzymać ciepło w ich wnętrzu. Zakup domu szeregowego z niewielkim ogródkiem jest dobrą alternatywą dla mieszkania w bloku.

Zakup domu wolnostojącego

Planując zakup domu wolnostojącego warto pamiętać o tym, że zasobność portfela musi być większa niż przy zakupie szeregówki. Takie domy zlokalizowane są na większych działkach, dlatego też więcej kosztują. Dają poczucie niezależności, pozwalają na zagospodarowanie terenu według własnych potrzeb, przy czym nie trzeba obawiać się wścibskiego wzroku sąsiada z domu obok.

Zakup nieruchomości – co wybrać?

Ostateczna decyzja odnośnie zakupu jest kwestią indywidualną – zarówno domy wolnostojące, jak i szeregówki mają swoje wady i zalety. Warto przemyśleć zakup biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • Zasobność portfela – szeregówka jest tańsza niż dom wolnostojący.
  • Wielkość działki – nie każdy potrzebuje dużej przestrzeni wokół domu, jednak miłośnikom dużych ogrodów szeregówki raczej nie przypadną do gustu.
  • Koszty użytkowania domu – droższe jest życie w domach wolnostojących, gdzie należy zagospodarować więcej przestrzeni, wiąże się to z dodatkowymi kosztami energii czy ogrzewania domu.
  • Estetyka – wbrew pozorom gust powinien mieć znaczenie przy wyborze domu – nie każdemu podobają się identyczne domy w szeregu, ale przy zakupie należy zwrócić uwagę również na zagospodarowanie najbliższej okolicy domu.
  • W szeregówce sąsiedzi są za ścianą, dlatego też sytuacja może być krępująca. Raczej nie warto organizować głośnych imprez, szczególnie po godzinie 22:00.

Autor

Możliwość komentowania została wyłączona.